Šljukić: Zaštitićemo privredu i građane od velikih nameta – porez ostaje po staroj ceni

Prijepolje – Na poslednjem skupštinskom zasedanju razmatrane su odluke o porezu na imovinu, uz obećanje da neće biti povećanja poreza dok se ne proširi osnovica naplate.

Foto: A.Rovčanin

Marko Šljukić, član Opštinskog veća, najavio je mere za sveobuhvatno evidentiranje imovine kako bi sistem oporezivanja postao pravedniji.

Trenutno nemamo potpunu evidenciju svih poreskih obveznika. Planiramo da građane pozovemo putem medija i društvenih mreža da prijave imovinu koja nije oporezovana, bez straha od kazni, ukoliko to učine u predviđenom roku. Posle toga, neprijavljena imovina biće retroaktivno oporezovana za pet godina unazad, u skladu sa zakonom -rekao je Šljukić.

Opština će se fokusirati na slučajeve gde se porez plaća samo na deo imovine, dok veći deo ostaje neprijavljen.

Oko povećanja poreza smo bili oprezni i prema našoj privredi, iako porezi nisu povećavani preko 10 godina. Mi ćemo štititi našu privredu od velikih nameta ali moramo se baviti i strukturom naše privrede. Naši građani su direktni korisnici preko 50% proizvoda i usluga naše privrede. Znači 50% naše privrede zavisi od naših građana čiji su nam interesi na prvom mestu. I zato ta razlika poreza na imovinu mora biti u budućnosti više izbalansirana. Ja se nadam se da ćemo uspešno sprovesti popis i posle toga realno odrediti koeficijente poreza na imovinu kako ne bi rizikovali da ostanemo bez dela prihoda koji su nam bitni za funkcionisanje opštine, dodao je Šljukić.

Šljukić pojasnio gde ide novac od poreza?

Lokalna samouprava značajan deo budžeta usmerava na ključne usluge i projekte:

  • 230 miliona dinara za vrtiće, od čega roditelji učestvuju sa 20% troškova;
  • 180 miliona dinara za osnovne i srednje škole;
  • 30 miliona dinara za prevoz učenika;
  • 8 miliona dinara za učeničke i studentske stipendije;
  • 3,5 miliona dinara za udžbenike za prvake;
  • 22 miliona dinara za lične pratioce dece sa smetnjama u razvoju;
  • 14 miliona dinara za kućnu negu starijih i bolesnih osoba.

Takođe, povećana su jednokratna davanja porodiljama za više od 100%, dok se za poljoprivredu izdvaja 40 miliona dinara godišnje.

Samo u ovoj godini opština je izdvojila preko 200 miliona dinara za putnu infrastrukturu i sufinansiranje državnih projekata naglasio je Šljukić.

Ove mere naglašavaju značaj plaćanja poreskih obaveza kako bi se osigurala podrška zajednici i nastavila realizacija ključnih projekata.

PP Media